SJ Univer - шаблон joomla Продвижение
×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 870

ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ

ЧЕСТИТ ВЕЛИГДЕН , ХРИСТОС ВОСКРЕСНА-ВИСТИНА ВОСКРЕСНА

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Четврток, 09 Април 2015 00:00
1318 Hit
(1 Гласај)
Велигден е Пасха Господова и Ден на нашето спасение. Затоа Воскресението Христово е Празник над празниците, Торжество над торжествата и Слава на Бога Воскреснатиот. Велигден е центарот на Православната вера и празнување. За верните, периодот пред Велигден, е долго патување исполнето со покајание, прошка, измирување, молитва,пост и поучување. Со пристигнувањето на Велигден, се празнува победата на Животот над смртта 

Резултати од општинските натпревати по Англиски јазик за основни и средни учичишта одржани во ОУ ,, Малина Попиванова,, Кочани

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Понеделник, 06 Април 2015 00:00
379 Hit
(1 Гласај)
Резултати од општинските натпревати по Англиски јазик за основни и средни учичишта организирани од Асоцијација на наставници по англиски јазик на Македонија- ЕЛТАМ на 04.04.2015 год. за регион Кочани

5то одделение

1.Андреј Давитков

ОУ „Св. Кирил и Методиј“

96 поени

2.Ангела Кралева

ОУ„Малина Попиванова“

95 поени

3.Ивона Ефтимова

ОУ „Крсте П. Мисирков“

94 поени

4. Петар Карајанков

ОУ „Св. Кирил и Методиј“

87 поени

5. Томо Кузманов

ОУ „Никола Карев“

86 поени

6. Христина Крстова

ОУ„Малина Попиванова“

82 поени

6.Јован Велинов

ОУ „Раде Кратовче“

82 поени

6.Виктор Медарски

ОУ „Раде Кратовче“

82 поени

7. Виолета Грчева

ОУ „Никола Карев“

71 поени



Виница

1.Мартин Милевски

ОУ „Гоце Делчев“

100 поени

2.Кристијан Ефтимов

ОУ „Славчо Стојменски“

96 поени

3.Матеј Трајанов

ОУ „Славчо Стојменски“

93 поени

4.Михаил Насков

ОУ „Гоце Делчев“

90 поени



Берово

1.Теона Шуманска

ОУ „Дедо И. Малешевски“

96 поени

1.Бојана Брашнарска

ОУ „Дедо И. Малешевски“

96 поени

2. Адам Коколански

ОУ „Н.П.Русински“

79 поени

3. Викторија Алаѓозова

ОУ „Н.П.Русински“

55 поени



Делчево

1.Александар Атанасовски

ОУ „Климент Охридски“

96 поени

2.Лука Дамјанов

ОУ „Ванчо Прќе“

92 поени

3.Андреј Пановски

ОУ „Климент Охридски“

88 поени

4.Андреј Младеновски

ОУ „Ванчо Прќе“

81 поени



Чешиново-Облешево

1.Марко Цеков

ОУ „Климент Охридски“

81 поени

2.Ива Стојчева

ОУ „Страшо Пинџур“

51 поени

3.Ангела Мирова

ОУ „Страшо Пинџур“

44 поени



Зрновци

1.Симон Стоименов

ОУ „Синиша Стоилов“

78 поени

    Стефан Митев

ОУ „Синиша Стоилов“

68 поени



9то одделение

Кочани

1.Рената Стојановска

ОУ„Малина Попиванова“

79 поени

2.Катерина Трифунова

ОУ „Св. Кирил и Методиј“

77 поени

3.Сашка Јованчевска

ОУ„Малина Попиванова“

71 поени

4. Матеј Анакиевски

ОУ „Никола Карев“

71 поени

5. Славица Тркаљанова

ОУ „Никола Карев“

62 поени

6. Милена Трајкова

ОУ „Св. Кирил и Методиј“

47 поени

7. Благој Ананиев

ОУ „Раде Кратовче“

38 поени

8. Славица Стојанова

ОУ „Раде Кратовче“

26 поени



Виница

1.Софија Петкова

ОУ „Гоце Делчев“

92 поени

2.Борјан Панов

ОУ „Славчо Стојменски“

73 поени

3.Климент Стаменков

ОУ „Гоце Делчев“

73 поени

4.Бојан Стојменовски

ОУ „Славчо Стојменски“

52 поени



Пехчево

Александар Илиевски

ОУ „Ванчо Китанов“

59 поени

Маринела Секулова

ОУ „Ванчо Китанов“

45 поени



Берово

1.Душко Двојаковски

ОУ „Дедо И. Малешевски“

90 поени

2.Кети Мановска

ОУ „Дедо И. Малешевски“

77 поени



Облешево-Чешиново

Симона Манева

ОУ „Климент Охридски“

35 поени

Кристијан Насев

ОУ „Климент Охридски“

18 поени





Делчево

1.Давид Атанасовски

ОУ „Ванчо Прќе“

84 поени

2.Енис Парачки

ОУ „Климент Охридски“

70 поени

3.Мартина Здравковска

ОУ „Климент Охридски“

67 поени

4.Тамара Спасевска

ОУ „Ванчо Прќе“

64 поени



Зрновци

Ана Николова

ОУ „Синиша Стоилов“

57 поени

Јована Темелкова

ОУ „Синиша Стоилов“

51 поени



II година

Кочани

1.Апостол Ристов

СОУ„Љупчо Сантов“

80 поени

2.Теодора Ѓоргиева

СОУ„Љупчо Сантов“

72 поени

3.Павел Лазаровски

СОУ„Љупчо Сантов“

70 поени

4.Жарко Божинов

СОУ„Ѓошо Викентиев“

60 поени

5.Михаела Велинова

СОУ„Ѓошо Викентиев“

58 поени

6. Дајана Манасиева

СОУ„Ѓошо Викентиев“

48 поени



Делчево

Мартина Георгиева

СОУ„ М.М. Брицо“

64 поени

Јован Цонев

СОУ„ М.М. Брицо“

62 поени

Мери Мицевска

СОУ„ М.М. Брицо“

62 поени



Виница

1.Анастасија Костова

СОУ„ Ванчо Прќе“

88 поени

2. Ивана Маринова

СОУ„ Ванчо Прќе“

86 поени

3. Дамјан Павлов

СОУ„ Ванчо Прќе“

86 поени



Каменица

Ивана Ѓоргиевска

СОУ„ Миле Јаневски Џингар“

50 поени

Емилија Антовска

СОУ„ Миле Јаневски Џингар“

46 поени

Катерина Димитровска

СОУ„ Миле Јаневски Џингар“

46 поени

Резултати регионален натпревар Македонски јазик за Основни и Средни училишта

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Понеделник, 06 Април 2015 00:00
1087 Hit
(2 гласови)
Преглед

на ученици – натпреварувачи по македонски јазик за регионот број 7 во Кочани

(основно образование)



Р. бр.

Презиме и име

Училиште

Освоени бодови

Освоено место

Ментор

1.

Заринска Марија

ООУ ,,Малина Попиванова”, Кочани

72

8

Александра Закова-Цветков

2.

Тасевски Милан

ООУ ,,Дедо Иљо Малешевски”, Берово

82

4

Габриела Пипонска

3.

Јорданова Маја

ООУ ,,Крсте П. Мисорков”, Оризари, Кочани

78

6

Виолета Цекова

4.

Маринковска Драгана

ООУ ,,Никола Карев”, Кочани

84

3

Љупка Стојменова

5.

Алаѓозовска Илинка

ООУ ,,Никола Петров Русински”, с. Русиново, Берово

80

5

Мирјана Белчовска

6.

Хаџи Паунова Ана

ООУ ,,Св. Кирил и Методиј”, Кочани

80

5

Сузана Атанасова

7.

Атанасовски Даниел

ООУ ,,Св. Кирил и Методиј”, Македонска Каменица

66

9

Сталина Наумовска

8.

Мирова Елена

ООУ ,,Страшо Пинџур”, с. Соколарци, о. Чешиново-Облешево

86

2

Лимонка Стојкова

9.

Алексова Василка

ООУ ,,Гоце Делчев”, Виница

76

7

Мара Јованова

10.

Поповска Кристина

ООУ ,,Св. Климент Охридски”, Делчево

84

3

Гордана М. Анакиева

11.

Николов Мартин

ООУ ,,Даме Груев”, с. Ерџелија, Свети Николе

72

8

Ленче Вучева-Донева

12.

Стојкова Мартинка

ООУ ,,Никола Парапунов”, Драгобраште, Виница

88

1

Даниела Христова

13.

Ѓеорѓиева Сара

ООУ ,,Синиша Стоилов”, Зрновци, Кочани

78

6

Далиборка Милосјова

14.

Анакиевски Славко

ООУ ,,Славчо Стојменски”, Виница

82

4

Даниела Ристова

15.

Лазарова Софија

ООУ ,,Гоце Делчев”, Свети Николе

80

5

Роза Цветкова

16.

Тричковска Матеја

ООУ ,,Кирил и Методиј”, Свети Николе

86

2

Анета Ивановска

17.

Ѓорѓиева Стефанија

ООУ ,,Кочо Рацин”, Блатец

76

7

Сузана Анакиевска Јанкулова



4. 4. 2015                                                                                                                                                        Комисија:



Преглед

на ученици – натпреварувачи по македонски јазик за регионот број 7 во Кочани

(средно образование)





Р. бр.

Презиме и име

Училиште

Освоени бодови

Освоено место

Ментор

1.

Лапевска Викторија

СОУ ,,Ацо Русковски”, Берово

84

3

Новка Тасевска

2.

Здравкова Ангела

СОУ ,,Кочо Рацин”, Свети Николе

86

2

Елена Миланова

3.

Ѓоргиевска Александра

СОУ ,,Методија М. Брицо”, Делчево

92

1

Маца Илиевска

4.

Стојанова Моника

СОУ ,,Ѓошо Викентиев”, Кочани

84

3

Славица Цветкова







4. 4. 2015                                                                                                                                                        Комисија:

Кочани                                                                                                                                                     1. Лозаноски Раско

                                                                                                                                                                   2. Лилјана Димитрова

                                                                                                                                                                   3. Хилда Панов

                                                                                                                                                                   4. Васка Апостолова

ВТОРО МЕСТО-МАЛ ФУДБАЛ

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Понеделник, 06 Април 2015 00:00
1254 Hit
(1 Гласај)
На одржаниот урнир по повод Денот на ромите 8-Април училишната спортска екипа во мал фудбал го освои високото второ место

ОСВОЕНИ ТРЕТТИ МЕСТА НА ОПШТИНСКИ НАТПРЕВАР

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Понеделник, 06 Април 2015 00:00
1290 Hit
(1 Гласај)

На одржаните Општински натпревари по наставните предмети Биологија и Природни науки учениците од ОУ ,, Малина Попиванова,, Кочани ги освоија високите третти места 

1. Никола Петрушев 7/1 одд третто место Биологија

2. Мониика Тодорова 8/3 одд третто место Биологија  

ОПШТИНСКИ НАТПРЕВАР ВО ПИНГ ПОНГ

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Сабота, 04 Април 2015 00:00
1591 Hit
(1 Гласај)

 Во ОУ ,, Малина Попиванова ,, Кочани се одржаа општински натпревари во пинг понг .

Иницијативата за одржување на овие натпревари е од последниот состанок на градоначалникот на Општина Кочани со директорите од Основните и Средните училишта каде иницијативата е подржана да во соработка со возобновениот ПИНГ ПОНГ клуб се одржат натпревари . Целта на овој општински натпревар е да се популализира овој спорт кој многу одамна бележеше многу добри резултати.

Учествуваа 50 ученика од сите основни училишта во рамките на Општина Кочани , натпреварот беше свечено отворен од страна на Градоначалникот на Општина Кочани Ратко Димитровски . 

Организицајата протече во најдобар ред .

                                  ОСВОЕНИ МЕСТА

     На општинскиот натпревар во ПИНГ ПОНГ одржан во ОУ ,, Малина Попиванова,, Кочани , за Основни училишта се постигнати следните резултати

Машки

  1. Иван Димитров –ОУ ,, Малина Попиванова,,Кочани
  2. Андреј Иванов-ОУ ,, Крсте Петков Мисирков ,, Оризари
  3. Христијан Мишковски-ОУ ,, Крсте Петков Мисирков ,, Оризари

Женски

  1. Марија Коцева-ОУ ,, Кирил и Методиј , Кочани
  2. Ана Митрова-ОУ ,, Малина Попиванова,, Кочани
  3. Бојана Попова-ОУ ,, Никола Карев,, Кочани

ЕДУКАТИВНА РАБОТИЛНИЦА во соработка со Црвен крст

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Четврток, 02 Април 2015 00:00
1292 Hit
(1 Гласај)
Во ОУ ,, Малина Попиванова,,-Кочани од страна на претстваници на Црвен крст се одржа едукативна работилница со ученици од осмо и деветто одделение

РЕГИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА

Објавено во ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ
Сабота, 28 Март 2015 00:00
1478 Hit
(1 Гласај)
Резултати од регионалниот натпревар по математика, одржан на 28.03.2015 г., во Облешево: Анастасија Таушанова IV одд..-III место , Мелани Јосифова IV одд.- пофалница Даниел Димитровски IV одд.-пофалница, Благица Стојанова V одд. -пофалница, Кристијан Павлов V одд.-III место, Сара Стојилкова VI одд -I место, Теодора Санева VI одд.-I место , Михаил Николов VI одд.- III место , Андреј Патров VII одд .-II-место, Ана Даневска VIIIодд. - II место, Никола Геогриев VIIIодд-III место .
ЧЕСТИТКИ !!!!

СТАТУТ

Основното училиштето ,,Малина Попиванова,,- Кочани е основано со Одлука бр. 02-251/4 од 26.08.1985 година, а е верифицирано со Решение бр. 13-6492 од 20.12.1985 год. од Секретаријат за општествени дејности-Кочани.

Училиштето има својство на правно лице и е запишано во судскиот регистер по ЕМБ 4107390.

КОНТАКТ ИНФО

Училиштето „Малина Попиванова“ се наоѓа во близина на Заводот за вработување.

Тодосија Паунов бр.95, Кочани

Телефон/Факс: 033/271-692